Točan opseg Zemlje prvi je put izmjeren još u 3. stoljeću prije nove ere. To je učinio grčki filozof, geograf, matematičar i astronom Eratosten, jedan od ravnatelja velike Aleksandrijske biblioteke. U jednom dokumentu pročitao je kako u jednom južno egipatskom mjestu na dan ljetnog solsticija, 21. lipnja, štap zaboden okomito u zemlju točno u podne – ne baca nikakvu sjenu. Bio je iznenađen, jer je štap u isto vrijeme zaboden kilometrima dalje, u Aleksandriji, bacao sjenu! To ga je navelo na zaključak da je površina Zemlje zakrivljena, a ne ravna.
Za ponavljanje davnog Eratostenovog mjerenja Zemlje potrebna su dva promatrača koji će istog dana u isto vrijeme mjeriti dužinu sjene štapa odnosno kut pod kojim padaju sunčeve zrake pod uvjetom da su promarači približno na istom meridijanu i udaljeni jedan od drugoga nekoliko geografskih stupnjeva.
Kako su Korčula i Koprivnica na približnom meridijanu, bio je to dobar povod na naše dvije udruge provedu ovo mjerenje. Ukupno će se tijekom veljače i ožujka izvršiti 5 mjerena sunčeve sjene uz pomoć štapa i isto toliko mjerenja kuta visine sjevernjače. Na osnovu dobivenih podataka mjerenja iz razlike kutova izračunat će se opseg, odnosno polumjer Zemlje.
Mjerenja u Korčuli izvest će učenici sedmog razreda OŠ Petra Kanavelića Luka Sardelić i Hrvoje Kapelina, članovi Astronomske udruge Korčula, a mjerenje u Koprivnici Dominik Gašparić, 7. r. i Dejan Pevač , učenik gimnazije Fran Galović. Rezultate mjerenja moći ćete naći tijekom travnja na stranicama Astronomske udruge Korčula.